Pověstná ruská / hloubková manikúra.

Hloubková manikúra, známá též pod pojmem ruská, se stala velkým fenoménem. Jde o manikúru, kdy je nejen odstraněna stará nehtová kůžička a nadnehtová blanka, ale jde se hlouběji pod nehtový val. Vytvoří se “kapsa” kam lze aplikovat materiál a barva. Nehet tak vypadá opravdu luxusně a odrosty jsou vidět po delší době. Tím si získala na oblibě a přízni. Je velice žádaným artiklem.

Pro krásu se musí trpět

Ano, pro krásu se musí trpět, ale i to má své mantinely.

“Protrpět” musíme třeba pálení materiálu v UV lampách při jeho vytvrzování. Ale měly bychom trpět i se zánětem či porušením nehtového lůžka?

Jistě  se shodneme na tom, že ne.

Ne vždy je volba hloubkové manikúry vhodná. Snažit se za každou cenu o “kapsu” pod nehtovým valem není zkrátka dobré.

Při volbě manikúra je třeba zohlednit mnoho faktorů, podle které se vybere správný postup a typ. Bohužel se čím dál častěji setkávám s tím, že se hloubková manikúra používá hlava ne hlava. A na fotkách na internetu vidím podrážděné začervenalé valy, přílišné odstranění jemné kůžičky, rýhy v nehtech po kuličkové frézce apod.

Proto musíme volit manikérku nejen podle toho, jak umí nehet ozdobit, ale hlavně podle toho, jak k práci přistupuje. Jestli přistupuje ke svým klientkám a klientům individuálně. Jestli je schopná kromě plnění vašich přání, doporučit vhodné materiály a zvolit vhodné postupy přímo pro vás.

Kde se vzala chyba?

 • Absence školení

  Řada manikérek a domácích nehtařek dělá nehty bez školení. Třeba jen na základně nevhodně nalezených informací na internetu. Chybí dostatečné zkušenosti a “osahání” si věci pod odporným vedením.

 

 • Přeskakování v řebříčku dovedností

  S pocitem “ostříhat nehty zvládne každý” nebo “tohle chci umět hned” si zájemci volí kurzy nad své možnosti. Tedy dřív, než mají na ně dostatek dovedností a znalostí. Neznají stavbu nehtu, funkci valů a kůžičky, neumí zacházet s frézkami či dokonce s pilníkem.

 

 • Školitelkou na volnou živnost

  Další ouvej vidím i v tom, že školitelkou se může stát opravdu každý. Tato živnost je volná takže zájemce nemusí prokázat žádné dovednosti. Vzniká tak řada školení, kde je nedostatek informací a nebo i sama školitelka nemá potřebné znalosti. Volbu školení nám to opravdu neusnadňuje.

 

 • Málo informací o klientovi

  Pokud manikérka nemá dostatek informací o klientce / klientovi, může napáchat více škod než užitku. Manikérka by se měla zajímat třeba i o profesi či koníčcích, aby mohla vše pořádně posoudit. Věřte, že nevyzvídáme jen tak ze zvědavosti 😉

 

 • Nulová či nesprávná diagnostika

  Praxe v oboru nás naučí dobře zhodnotit stav a kvalitu nehtu a jeho okolí. Pak lze vybrat správný typ manikúry a materiálu. V tomto chybují často manikérky nezkušené, začínající nebo “domácí”. Však největší chybou je posouzení stavu a kvality vynechat úplně.

Jakou cestu volím já?

Osobně přistupuji ke zdraví klientům se vším respektem a pravou ruskou manikúru používám spíše výjimečně tam, kde je to opravdu bezpečné a stav rukou a nehtů mi to dovolí.

Součástí mých služeb je klasická přístrojová manikúra se kterou lze bezesporu kouzlit. Materiál lze díky ní aplikovat tak blízko valům, že je běžným pohledem od té hloubkové k nerozeznání 🙂

Přístrojová manikúra

Foto: Přístrojová manikúra – příklad z mé praxe.

Na vlastní kůži

Když dorazila “ruská” manikúra k nám do ČR, navštívila jsem kurz u známé ruské manikérky a nezapomenu na její slova o tom, jak se má jakákoliv manikúra správně volit a ne vždy je dobré ruskou hloubkovou manikúru použít. Vysvětlila nám nejen všechny její výhody ale i rizika.

Od té doby se hloubková manikúra po ČR raketově rozlétla. Za poslední min. dva roky jsem narazila na spoustu návodů a prošla různými kurzy (často jen za zvědavosti) a musím smutně konstatovat, že ve spoustě z nich je úplná absence důležitých informací. Jak o vhodnosti dané manikúry či jejich rizik. 

+1 rada nakonec:

Při výběru manikérky si pečlivě projděte její zveřejněné práce a nebojte se ji kontaktovat s dotazy ohledně toho, jaké postupy volí a proč. Nemusíte se bát, že budete za “otravu”, profesionální manikérka vaši zvědavost ocení. Bude to pro ni známka toho, že vás věc zajímá a budete poslouchat a respektovat její rady a doporučení 🙂

Přístrojová manikúra

Foto: Přístrojová manikúra – příklad z mé praxe.