Co je ruská manikúra?
Hloubková manikúra, známá též pod pojmem ruská, se stala velkým fenoménem. Jde o manikúru, kdy je u kořene nehtu vytvořena tak zvaná “kapsa” kam lze aplikovat materiál a barva. Nehet tak vypadá opravdu luxusně, jako by barevný nehet už rostl. Tím si získala na oblibě a přízni.
Pro krásu se musí trpět
Ano, pro krásu se musí trpět, ale i to má své mantinely.
“Protrpět” musíme třeba pálení materiálu v UV lampách při jeho vytvrzování. Ale měly bychom trpět i se zánětem či porušením nehtového lůžka? Jistě se shodneme, že ne.
Ne vždy je volba hloubkové manikúry vhodná. Snažit se za každou cenu o “kapsu” pod nehtovým valem není zkrátka dobré.
Při volbě manikúra je třeba zohlednit mnoho faktorů, podle které se vybere správný postup a typ. Bohužel se čím dál častěji setkávám s tím, že se hloubková manikúra používá hlava ne hlava. A na fotkách na internetu vidím podrážděné začervenalé valy, přílišné odstranění jemné kůžičky, rýhy v nehtech po kuličkové frézce apod.
Jaké jsou rizika neodborné manikúry?
Nehtové valy, kůžička i nednehtová blanka mají svojí funkci a přílišnými zásahy a neodborným odstraňováním lze dospět ke komplikacím.
- Záněty v nehtovém valu či u kořene nehtu
- Nevratné poranění jako je například rostoucí nehet s prasklinou
- Bolestivé poranění a probroušení při neodborné manipulaci s fézkou
- Alergie na nehtové produkty
Volte manikérku nejen podle její zručnosti v nailartu, ale především podle toho, jak přistupuje ke klientkám a práci celkově.
Rozumí používaným materiálům? Rozvíjí své schopnosti? Orientuje se v základních nemocech a deformitách nehtu? Navštěvuje kurzy? Sleduje nové trendy? Umí vysvětlit základní funkce nehtu a nehtových valů? Je schopná diagnostikovat nehet a navrhnout vhodné řešení?
Pokud to vše splňuje a vaše otázky ji těší namísto aby ji byli nepříjemné, gratuluji. Narazili jste na tu pravou 🙂

Foto internet
Proč manikérky chybují?
-
Absence školení
Řada manikérek a domácích nehtařek dělá nehty bez školení. Třeba jen na základně nevhodně nalezených informací na internetu. Chybí dostatečné zkušenosti a “osahání” si věci pod odporným vedením.
-
Přeskakování v řebříčku dovedností
S názorem “ostříhat nehty zvládne každý” nebo “tohle zvládnu z fleku” si zájemci volí kurzy nad své možnosti. Tedy dřív, než na ně mají dostatek dovedností a znalostí. Neznají stavbu nehtu, funkci valů a kůžičky, neumí zacházet s frézkami či dokonce s pilníkem.
-
Školitelkou na volnou živnost
Další ouvej vidím i v tom, že školitelkou se může stát opravdu každý. Tato živnost je volná, takže zájemce nemusí prokázat žádné dovednosti. Vzniká tak řada školení, kde je nedostatek informací a nebo i sama školitelka nemá potřebné znalosti. Volbu školení nám to opravdu neusnadňuje.
-
Málo informací o klientovi
Pokud manikérka nemá dostatek informací o klientce / klientovi, může napáchat více škod než užitku. Manikérka by se měla zajímat třeba i o profesi či koníčcích, aby mohla vše pořádně posoudit. Věřte, že nevyzvídáme jen tak ze zvědavosti 😉
-
Nulová či nesprávná diagnostika
Praxe v oboru nás naučí dobře zhodnotit stav a kvalitu nehtu a jeho okolí. Pak lze vybrat správný typ manikúry a materiálu. V tomto chybují často manikérky nezkušené, začínající nebo “domácí”. Však největší chybou je posouzení stavu a kvality vynechat úplně.
Jakou cestu volím já?
Zdraví klientky je pro mě priorita.
Vyhýbám se necertifikovaným materiálům a zbytečnému používání chemikálií (například pomocné tekutiny).
Při volbě manikúry zohledňuji více faktorů.
Například stav nehtů a okolí, namáhanost, zdravotní stav, požadovaný výsledek či dokonce finančí možnosti klientky.
Při volbě materiálu postupuji stejně pečlivě.
S klientkou vše probereme a najdeme vhodný materiál, který nám dopomůže k žádanému výledku a bude zároveň vhodný pro dané nehty.
A co tedy já a ruská manikúra?
Tu používám zcela výjimečně, pokud mi to stavba nehtu dovolí a riziko možné infekce je minimální. Ale nebojte, s přístrojovou manikúrou se dá kouzlit tak, že na tu hloubkovou ruskou úplně zapomenete 🙂

Foto: Přístrojová manikúra – příklad z mé praxe.
Na vlastní kůži
Když dorazila “ruská” manikúra k nám do ČR, navštívila jsem kurz u známé ruské manikérky a nezapomenu na její slova o tom, jak se má jakákoliv manikúra správně volit a ne vždy je dobré ruskou hloubkovou manikúru použít. Vysvětlila nám nejen všechny její výhody ale i rizika.
Od té doby se hloubková manikúra po ČR raketově rozlétla. Za poslední min. dva roky jsem narazila na spoustu návodů a prošla různými kurzy (často jen za zvědavosti) a musím smutně konstatovat, že ve spoustě z nich je úplná absence důležitých informací. Jak o vhodnosti dané manikúry či jejich rizik.
+1 rada nakonec:
Při výběru manikérky si pečlivě projděte její zveřejněné práce a nebojte se ji kontaktovat s dotazy ohledně toho, jaké postupy volí a proč. Nemusíte se bát, že budete za “otravu”, profesionální manikérka vaši zvědavost ocení. Bude to pro ni známka toho, že vás věc zajímá a budete poslouchat a respektovat její rady a doporučení 🙂

Foto: Přístrojová manikúra – příklad z mé praxe.