Odloučený nehet – onycholýza

“Nějak mě začaly tlačit boty.”
“Zkus si ostříhat nehty.”

Jistě tento vtip znáte. Bohužel v těchto dnech je trochu i realitou.

Hromadí se mi zprávy s problémy odlučujících se nehtů na nohou od nehtového lůžka. Po konzultacích jsem přišla na to, že nejčastější příčinou je trauma. Tedy mechanický tlak nehtů na obuv.

Bohužel jsou salóny kvůli vládním nařízení stále zavřené a tak chybí pravidelná profesionální péče a kontrola. Častěji chodíme na procházky, dopřáváme si dlouhé túry a více běháme. Důvodem je nadměrný tlak na nehty v obuvi. Příčiny jsou: pevná či nevhodně zvolená obuv, špatně zastřižené či příliš dlouhé nehty. Následky většinou pocítíme až nějakou chvíli po aktivitě.

 

Odloučeným nehtem to nekončí

Odloučený nehet je výbornou vstupní bránou pro onycholýzu či mykózu. Prostředí pod nehtem je k tomu jak dělané, vlhko a teplo. Proto je dobré řešit tento problém včas.

Jak problém řešit?

V salonu bych postižené místo nehtu odbrousila, nasadila nehtovou protetiku a doporučila vhodnou léčbu podle postižení.

Doma dodržujte těchto pár věcí, než budete moci přijít na profesionální pedikúru:

  • nehty si  hodně zkraťte
  • po koupeli nohy dobře osušte
  • vyčleňte si svůj ručník
  • vyřaďte ponožky s umělými vlákny
  • používejte vhodné přípravky (desinfekce, antimykotikum)
  • zvolte obuv, kde mají prsty dostatek prostoru
  • obuv si pravidelně desinfikujte
  • vydržte bez laku na nehty či gel laku

Jaké přípravky používat?

Propolis – jako prevenci, pokud ještě nemáte žádně známky onycholýzy či mykózy. Koupíte jej v každé lékárně. Regeneruje, vysušuje a desinfikuje.

Anti-fungal Toe Tincture od Footlogix® – Sprej proti plísním na nehtů u nohou. Účinný přípravek, se kterým mám u klientů dobré zkušenosti. Obsahuje kromě jiných účinných látek i antimykotikum Clotrimazol, který zabraňuje šíření plísní, kvasinek a bakterií. Přípravky Footlogix si můžete objednat přímo u mě a vyzvednout si je v salonu.

Footlogix Shoe deodorant – antibakteriální a osvěžující sprej do obuvi. Použít lze i klasickou desinfekci, které je teď všude dost. Doporučuji si do obuvi přípravek stříkonout každý večer.

V lékárně si můžete koupit třeba i Exoderil či jiný přípravek na problémy s plísněmi. Používat je, stejně jako přípravky Footlogix, lze v tomto případě nejen při problému s mykózou, ale i jako prevenci. Jak se říká “pro jistotu”, než bude možné na pedikúru do salonu přijít.

Co se zarůstajícím nehtem?

Kromě odloučených nehtů, se může díky přerušení ošetření či díky již zmiňovaném traumatu ozvat i zarůstající nehet. K tomuto problém a jak si doma pomoci, jsem již článek psala, doporučuji vám si ho pročíst.

Opakování matka moudrosti

A protože je to tak, opakování je opravdu matka moudrosti, tak si zopakujeme, jak nehty na nohou správně stříhat 🙂

'Správné stříhání nehtů na nohou