Zarostlý nehet Ortonyxie

Proč nehet zarůstá? Jak zarostlý nehet vzniká?

Příčin zarůstajícího nehtu je celá řada a někdy jde i o jejich kombinaci. Vypíši vám ty nejčastější. Posloupnost příčin je náhodná, i když první, nevhodná volba obuvi, se drží na prvních příčkách.

 

  • volba nevhodné obuvi (onemocnění vzniká mechanickým tlakem)
  • špatné zastřihávání nehtu do přílišného obloučku, či jeho vystříhávání
  • spadlé klenby nohou (příčné, podélné)
  • dědičná predispozice (tvar a směr růstu nehtu, velikost valů, apod.)
  • úraz, nadváha, onkologická či infekční onemocnění a tak dále…
Zarostlý nehet

Co je Ortonyxie a zarostlý nehet?

Ortonyxie je péče o zarostlý nehet, přesný překlad je Orthos = rovný a Onyx = nehet. Jde tedy o rovnávání nehtů pomocí různých rovnátek. Je to podobné jako v ortodoncii = rovnávání zubů, to už jistě všichni známe.
Do praxe v České republice pojem “nehtové rovnátko” přivedl president České podologické společnosti Jaroslav Fešar roku 2009.
Já jsem členem společnosti již několikátý rok a podpora s osvětou této problematiky u nás stále roste. Péčí o zarostlý nehet se zabývá čím dál víc pedikérek a případů zbytečně stržených nehtů ubývá.

Řešením zarostlého nehtu jsou rovnátka a přístojová pedikúra

Najděte si odborníka, který se problematikou zabývá.

Dnes už se problémy zarůstajícího nehtu věnuje řada pedikérek. Ale mějte na paměti, že jde o dlouhodobější proces a důležitá je domácí péče.

Odborníka poznáte třeba podle toho, že vás dokáže instruovat, jak se o nehet starat doma a pomůže vám v hledání příčin zarůstání. Více v článku Jak vybrat odborníka.

Vhodná k ošetření zarůstlého nehtu je přístrojová pedikúra. Zarostlé nehty a nehty v zánětu není dobré příliš máčet.

Ale jak vybrat toho pravého pedikéra / pedikérku, který se nám o zarůstající nahet postará? O tom jsem sepsala další článek. Jasně stručně v bodech.

zarostlý nehet rovnátko

Jaké jsou stádia zarůstajícího nehtu?

Projevy zarostlého nehtu lze rozdělit do tří stádií. Platí zde, jako všude jinde, že čím dříve ke specialistovi zajdeme, tím lépe.

 

  1. lehká bolest, tlak, zarudnutí a může být již lehký otok
  2. zhoršení prvního stádia, při tlaku výraznější bolest s přidáním infekce a sekrece
  3. další zhoršení, zde je infekce už vždy, valy jsou zvětšené, bolest velká i při minimálním tlaku, objevuje se i granulace

Jak problému předejít?

Předejít problému lze samozřejmě prevencí. Tedy pravidelnými návštěvami u pedikéra, který nám může včas poradit a zasáhnout. Pokud se Ortonyxií sám nezabývá, jistě vám pomůže specialistu najít.

Pokud začneme pociťovat některý z příznaků, můžeme si pomoci samozřejmě i doma. Zde jde opravdu jen o začínající problémy. Nehet nám to nenarovná a nevyléčí. V pokračujících příznacích či jejich zhoršování se návštěvy u specialisty nevyhneme.

Domácí prevencí zarůstajícího nehtu je například:

  • správné stříhání nehtů
  • nošení obuvi, kde mají nohy a prsty dostatek místa
  • používání přípravků s ureou či stříbrem

Jak si se zarůstajícím nehtem pomoci doma?

Pokud zrovna nemůžete nebo nechcete navštívit odborníka hned, můžete zkusit tak zvané Tejpování, tedy odtažení valů pomocí leukoplati. A nebo si přečtěte další můj článek, kde jsem sepsala 5 jednoduchých tipů, jak na zarostlý nehet doma.

Suchá pedikúra zarostlý nehet rovnátko