Co je Ortonyxie a zarostlý nehet?

Ortonyxie se nazývá péče o zarostlý nehet, přesný překlad je Orthos = rovný a Onyx = nehet. Jde tedy o rovnávání nehtů pomocí různých rovnátek. Je to podobné jako v ortodoncii = rovnávání zubů, to už jistě všichni známe.
Do praxe v České republice pojem “nehtové rovnátko” přivedl president České podologické společnosti Jaroslav Fešar roku 2009. Já jsem členem společnosti již několikátý rok a podpora s osvětou této problematiky u nás stále roste. Péčí o zarostlý nehet se zabývá čím dál víc pedikérek a případů zbytečně stržených nehtů ubývá.

Zarostlý nehet

dJak zarostlý nehet může vzniknout?

Příčin, proč nehet může začít zlobit, je několik a někdy jde i o jejich kombinaci. Vypíši vám ty hlavní. Posloupnost příčin je náhodná, i když první, nevhodná volba obuvi, je stále na první příčce.

  • volba nevhodné obuvi (onemocnění vzniká mechanickým tlakem)
  • špatné zastřihávání nehtů do přílišného obloučku, či jejich vystříhávání
  • dědičná predispozice
  • úraz, nadváha, onkologická či infekční onemocnění a tak dále…

 

Lze problému zarůstajícího nehtu předejít?

Předejít problému lze samozřejmě prevencí. Tedy pravidelnými návštěvami u pedikéra, který nám může včas poradit a zasáhnout. Pokud se Ortonyxií sám nezabývá, jistě vám pomůže specialistu najít.

Pokud začneme pociťovat některý z příznaků, můžeme si pomoci samozřejmě i doma. Zde jde opravdu jen o začínající problémy. Nehet nám to nenarovná a nevyléčí. V pokračujících příznacích či jejich zhoršování se návštěvy u specialisty nevyhneme.

Domácí prevencí zarůstajícího nehtu je například:

  • správné stříhání nehtů
  • nošení obuvi, kde mají nohy a prsty dostatek místa
  • používání přípravků s ureou či stříbrem

 

Jaké jsou projevy zarůstajícího nehtu?

Projevy zarostlého nehtu lze rozdělit do tří stádií. Platí zde, jako všude jinde, že čím dříve ke specialistovi zajdeme, tím lépe.

  1. lehká bolest, tlak, zarudnutí a může být již lehký otok
  2. zhoršení prvního stádia, při tlaku výraznější bolest s přidáním infekce a sekrece
  3. další zhoršení, zde je infekce už vždy, valy jsou zvětšené, bolest velká i při minimálním tlaku, objevuje se i granulace

Jak se zarostlý nehet léči?

Kromě již zmíněných nehtových rovnátek – Ortonyxie, se používají i další prostředky. Jako první zmíním přístrojovou pedikúru, která má u mě v léčbě zarostlého nehtu navrch nad klasickou mokrou pedikúrou, zde není totiž vhodné přílišné máčení postiženého místa a díky frézkám jsou valy dokonale ošetřeny a vyčištěny. Dále se v léčbě používají například změkčovací a protizánětlivé přípravky, tamponády, tejpování či sulci protektory.

 

Jak se mohu objednat?

Objednat se můžete pomocí telefonu, SMS či klidně za použití sociálních sítí. Všechny údaje najdete v Kontaktech. Snažte se objednávat, vzhledem k mé vytíženosti, co nejdříve.

 

Přeji krásný den a těším se na Vaši návštěvu 🙂

Suchá pedikúra zarostlý nehet rovnátko